logo gnu.jpg
vizitka.jpg

Provozní doba kanceláře Galerie


PONDĚLÍ - PÁTEK:      
9.00 - 16.00 Těšíme se na Vaši návštěvu!

Současné české a slovenské naivní umění

GALERIE NAIVNÍHO UMĚNÍ s.r.o. zve širokou veřejnost do svých prostor na prohlídku výstavy

Současné české a slovenské naivní umění.
 
Termín: 20.11. – 31.12.2016
 
 
Výstava v Galerii naivního umění v Kutné Hoře se představuje třináct českých a slovenských umělců tvořících v tzv. naivním stylu. Pestré žánrové scény z venkovského i městského prostředí, fantaskní výjevy, bohatá barevná škála dávných i nedávných časů – to vše budou moci zhlédnout návštěvníci galerie do konce roku 2016.

Výstava byla zahájena vernisáží v neděli 20. listopadu v 17 hodin. Představuje výběr z tvorby naivistů z Česka, Slovenska a osobitou skupinu tvoří umělci slovenského původu žijící po generace v srbské Vojvodině a Padině. „Jak jinak ukončit galerijní rok, než uměleckou lahůdkou, kterou tato výstava ve své kategorii bezesporu je. A jistě mi to potvrdí i návštěvníci po zhlédnutí obrazů," uvedl autor výstavy Jan Skorka Lauko, jenž sám vystaví několik originálů ze své tvorby. „Možnost vidět díla v této sestavě je skutečně ojedinělá a o to vzácnější, že nabízí vzácnou konfrontaci několika různých pojetí jednoho stylu," dodal malíř.
Obzvlášť zajímavou je expozice srbských Slováku, kteří se řadí k takzvané Kovačické škole. Ta je známá po celém světě a jejíž návštěvníky a majiteli originálů jsou mimo jiné Novak Đoković, Marián Vajda, The Rolling Stones, Jennifer Lopez nebo španělská královna Sofia. Obrazy vlastnil i astronaut Neil Armstrong, bývalý americký prezident Ronald Reagan, nebo bývalý francouzský prezident Francois Mitterand. „Kovačická insita je známá svojí kvalitou a rozsáhlou sbírkou. Není možné z kapacitních důvodů vystavit více, než nám dovolují prostory, a proto jsem pro současnou výstavu vybral po konzultacích autory, jenž v současnosti představují vrchol Kovačické školy naivního umění. Jde o skvosty,  po nichž pase nemálo sběratelů.
Z externích zdrojů:
Galerie naivního umění v kutnohorské Husově ulici praskala v neděli 20. 11. ve švech: Poslechnout si v jednom podvečeru výraznou osobnost našeho i světového jazzu a setkat se prostřednictvím vystavených děl se špičkovými výtvarníky bylo pro mnohé neodolatelným lákadlem. Laco Deczi! Od vstupu na profesionální hudební scénu před více než 50 lety vždy „originál“, vždy svůj, pořád tak trochu nezbedné, nezařaditelné dítě kulturní scény. A najednou je tu. Velký mág jazztrubky, zároveň šoumen, jemuž „nic lidského není cizí“! Kolem něj reprezentativní „vzorek“: Díla současných českých a slovenských umělců, tvořících v tzv. naivním stylu (některé známe téměř důvěrně – namátkou: Jan Skorka Lauko je nám „k dispozici“ ve své „dvojroli“ malíře i majitele galerie takřka denně, Iva Hüttnerová  či Ema Srncová se do Kutné Hory rády vracejí), v němž  tvoří „miniexpozici“ ostrůvek prací srbských Slováků, řazených k světoznámé  „Kovačické škole“, odkazující bez přehnaného patosu k odvěkým hodnotám: „Toto je naše zem, půda, jež nás živí, vichr, ohýbající stromy, voda, plynoucí časem, toto jsou lidé, kteří po té zemi chodí se svými sny, vítězstvími, prohrami, nadějemi, jedinými jistotami v zmatené, občas až šílící době dneška“... Tóny jazztrubky se vznášejí galerií i poté, co koncert Laca Decziho  a jeho kapely skončil, provázen potleskem až frenetickým. Putují od obrazu k obrazu, jako kdyby ťukaly na dveře vznešených chrámů, mísily se do hospodské pranice, podbarvovaly snivé krajiny a lidi v nich, zvaly k zastavení, probouzely touhu přidat se k rozesmáté skupince, stát v mlhavém oparu po boku zpřízněné duše, či jen tak se potěšit něčím nevýslovně krásným a zároveň všedním, ležícím na dosah ruky. Popisovat, hodnotit, „škatulkovat“ výtvarná díla je  vždy ošidné. Nakonec to stejně musí udělat každý sám za sebe. V případě výstavy Současné české a slovenské naivní umění v kutnohorské galerii k tomu bude příležitost až do konce roku.

Autor článku a foto: Vítězslav Hospes
 
Těšíme se na setkání!
majitel a jednatel společnosti
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
DSCF1801.JPG
Tisková zpráva
Kutná Hora, 30.6.2017
Galerie naivního umění s.r.o. (GNU) začátkem června změnila svoji koncepci a dočasně bude fungovat jako umělecká agentura se sídlem Husova 139/26, Kutná Hora. Přestěhovala se z kamenného domu v Husově 143/18, Kutná Hora, a do budoucna bude hledat další vlastní prostory;do té doby bude pro své akce využívat externí možnosti. GNU zařizuje, organizuje a zprostředkovává zajímavé koncertní a výstavní akce (např. Výstava evropského naivního umění, výstavy Ivy Hüttnerové, Zdeňka Raisera, Františka Ringo Čecha, koncerty Laca Decziho a Cellula New York či významného kytarového dua Siempre Nuevo).
Lidé, kteří již zakoupili vstupenky na koncert Jaroslava Svěceného na čtvrtek 14. září 2017 v bývalých prostorech Galerie naivního umění, se nemusí obávat, že o tuto akci přijdou. Domluvili jsme se na spolupráci s Římskokatolickou farností Kutná Hora – Sedlec, která spravuje nejen sedlecké památky – kostel Všech Svatých s kostnicí a katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, ale i např. románský kostel Sv. Jakuba v Jakubu. Koncert pana Svěceného proběhne v horní kapli nad kostnicí, kde lze zažít podmanivou atmosféru díky skvělé akustice. Z provozních důvodů, abychom nebyli rušeni návštěvníky kostnice, se koncert přesouvá na 18. hodinu.
Galerie naivního umění s.r.o. a Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec všechny srdečně zvou na koncert věhlasného houslisty Jaroslava Svěceného, kterého doprovodí významný kytarista Miloslav Klaus – dne 14. září 2017 v 18 hod. v horní kapli - kostel Všech svatých s kostnicí v Kutné Hoře – Sedlci.
Dříve zakoupené vstupenky jsou v platnosti. Prodej dalších vstupenek je od 17. 7. 2017 zajištěn na adrese Husova 139/26, Kutná Hora, u asistentky Galerie Markéty Holečkové v době 9 – 16 hod. (vstupní prostor Tattoo Studia) nebo v Informačním centru v Kutné Hoře - Sedlci. Případné dotazy a informace směrujte na e-mail naivegallery1@gmail.com nebo na tel. 724 86 86 26. Počet vstupenek je omezen na 60 míst vzhledem k omezenému prostoru kaple. Cena jedné vstupenky je 490,- Kč (25 €).
 
Za Galerii naivního umění s.r.o. srdečně zve Jan Skorka Lauko, za Sedleckou farnost Petr Jakeš a Vendula Krůlová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one