logo gnu.jpg
vizitka.jpg

Provozní doba kanceláře Galerie


PONDĚLÍ - PÁTEK:      
9.00 - 16.00 Těšíme se na Vaši návštěvu!

Výstava díla českého kreslíře, karikaturisty, ilustrátora a humoristy Jiřího Wintera- Neprakty.

Vážení přátele,
V měsíci září 2016, představím v Galerii naivního umění dílo českého kreslíře, karikaturisty, ilustrátora a humoristy Jiřího Wintera- Neprakty.
Většina lidí si při vyslovení jména Neprakta vybaví časopis Dikobraz a charakteristické postavičky. Jméno Jiří Wintera, mladého odbojáře, jehož rodina z otcovy strany byla během holocaustu téměř celá vyvražděna, většinou nikomu nic neříká. S jeho tvorbou se můžete seznámit na výstavě  „Neprakty“, člověka a výtvarníka Jiřího Wintera.
Výstavu otevře Daniela Pavlatová, vdova po Nepraktovi, které chci tímto poděkovat za otevřený a vstřícný přístup  i za poskytnutí podkladů k výstavě!
 
Jiří Winter, zvaný Neprakta, se narodil 12. července 1924 v Praze. „Studoval grafiku 
a přírodovědu, což se promítlo do jeho celoživotní tvorby. Její kontinuita však byla narušená druhou světovou válkou, kdy se kvůli židovskému původu dostal do koncentračního tábora. Přežil jen on s matkou. Po válce se začal naplno věnovat kresbě a karikatuře," uvádí kurátor výstavy a majitel Galerie naivního umění v Kutné Hoře Jan Skorka Lauko
Nepraktovy obrázky mají široký záběr. Kromě přírody zachycoval biblická témata, humoristické výjevy s erotickým nábojem, strašidla či historické motivy, vždy však s nutnou dávkou humoru a nadsázky. Proslul také jako ilustrátor knih Miroslava Švandrlíka.
Na svém kontě má Neprakta kolem čtyřiceti tisíc kreslených vtipů, což mu vyneslo 
i zápis do Guinessovy knihy rekordů. „V Galerii Naivního umění v Kutné Hoře představíme pouhý zlomek jeho tvorby. Kromě humoristické kresby i tvorbu vážnější, a to skice, které vytvořil v koncentračním táboře, a které pečlivě uchovával.“ Dodává Jan Skorka Lauko
Čtvrteční vernisáž je na programu v 18 hodin. Výstava v Galerii naivního umění  potrvá do  30. září. Vznikla ve spolupráci s Danielou Pavlatovou, vdovou po Nepraktovi, která spravuje jeho dílo 
a stará se, aby odkaz ilustrátora zůstal stále živý.
 
plakát a bilboard.jpg
pozvánka.jpg
VSTUP ZDARMA

VSTUP ZDARMA

Tisková zpráva
Kutná Hora, 30.6.2017
Galerie naivního umění s.r.o. (GNU) začátkem června změnila svoji koncepci a dočasně bude fungovat jako umělecká agentura se sídlem Husova 139/26, Kutná Hora. Přestěhovala se z kamenného domu v Husově 143/18, Kutná Hora, a do budoucna bude hledat další vlastní prostory;do té doby bude pro své akce využívat externí možnosti. GNU zařizuje, organizuje a zprostředkovává zajímavé koncertní a výstavní akce (např. Výstava evropského naivního umění, výstavy Ivy Hüttnerové, Zdeňka Raisera, Františka Ringo Čecha, koncerty Laca Decziho a Cellula New York či významného kytarového dua Siempre Nuevo).
Lidé, kteří již zakoupili vstupenky na koncert Jaroslava Svěceného na čtvrtek 14. září 2017 v bývalých prostorech Galerie naivního umění, se nemusí obávat, že o tuto akci přijdou. Domluvili jsme se na spolupráci s Římskokatolickou farností Kutná Hora – Sedlec, která spravuje nejen sedlecké památky – kostel Všech Svatých s kostnicí a katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, ale i např. románský kostel Sv. Jakuba v Jakubu. Koncert pana Svěceného proběhne v horní kapli nad kostnicí, kde lze zažít podmanivou atmosféru díky skvělé akustice. Z provozních důvodů, abychom nebyli rušeni návštěvníky kostnice, se koncert přesouvá na 18. hodinu.
Galerie naivního umění s.r.o. a Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec všechny srdečně zvou na koncert věhlasného houslisty Jaroslava Svěceného, kterého doprovodí významný kytarista Miloslav Klaus – dne 14. září 2017 v 18 hod. v horní kapli - kostel Všech svatých s kostnicí v Kutné Hoře – Sedlci.
Dříve zakoupené vstupenky jsou v platnosti. Prodej dalších vstupenek je od 17. 7. 2017 zajištěn na adrese Husova 139/26, Kutná Hora, u asistentky Galerie Markéty Holečkové v době 9 – 16 hod. (vstupní prostor Tattoo Studia) nebo v Informačním centru v Kutné Hoře - Sedlci. Případné dotazy a informace směrujte na e-mail naivegallery1@gmail.com nebo na tel. 724 86 86 26. Počet vstupenek je omezen na 60 míst vzhledem k omezenému prostoru kaple. Cena jedné vstupenky je 490,- Kč (25 €).
 
Za Galerii naivního umění s.r.o. srdečně zve Jan Skorka Lauko, za Sedleckou farnost Petr Jakeš a Vendula Krůlová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one